11 Şubat 2017 Cumartesi

Filmliyorum-Ove Adında Bir Adam/ Hannes Holm


filmliyorum, ove adında bir adam, film yorumu

     Mavi bir kızçenin film izleyesi gelince geçti bilgisayar başına. Yakın bir zamanda bir arkadaş buluşmasında tavsiye edilen bir film vardı ve onu en yakın arkadaşıyla izledi. Sonra dedi ki; "Dur ya böyle güzel bir film izledim, bir de yazayım ki izlemek isteyenlere bir fikir olur" E hadi başlayalım.


Film Adı: Ove Adında Bir Adam
Yapım Yılı: 2015/İsveç
Yönetmen: Hannes Holm
Oyuncular: Rolf Lassgard, Bahar Pars, Tobias Almborg
IMDb: 7,5/10
Mavice: 8,8/10


       Aslında olaylar Ove adında 59 yaşında bir adamın hayatı üzerinde dönüp duruyor. Yaşadıklarının büyüklüğü ve acı ile dolu olması, hayat arkadaşını toprağa verişi ve artık insanlara tahammül edemiyor oluşu onu katı bir adam haline getirmiştir. Bana göre filmin en farklı alanları intihar ettiği kısımlar olduğundan filmi 3 intihar sahnesi ile bölmek istiyorum. 

            1-Kendini Asma; 

       Ove her sabah eşine bir buket çiçek götürür ve mezarı başında,ölmek için ona sözler verir. Eve gelir ve salonda tavana bir ip asar ve intihar eder. O an geçmişi hatırlar. "Ove küçük yaşta annesini kaybetmiştir. Hayatın ona pek de adil davranmadığını düşünür. Babası hep az konuşur ve ove kendini iyice kötü hisseder. Annesinin yokluğu ve özlemi yetmez gibi yanı başındaki adama da hasretlik çeker. Babası en iyi bildiği şey olan arabaları anlatır Ove'ye. O da oturur bir araba nasıl çalışır dinler babasından." Bir anda ipin kopmasıyla kendine gelir yaşlı adam. Böylece ilk intiharı başarısız geçer.

             2- Gaz ile Boğulma: 
       İlk denemesi başarısız olan Ove İkinci için plan yapmıştır. Bir bahçe hortumu yardımıyla arabanın içine gaz verir. Arabaya biner ve kapıyı kilitler.  Derin bir uykuya dalar ve hikayenin ikinci bölümü başlar. O tekrar geçmişi hatırlar. " Ove liseden derece ile mezun olur ve iş aramak ister. Babasına notlarını gösterir. Oldukça mutlu olan babası, notları başkasına göstermek için kalkar. Ve o esnadan hızla gelen trenin altında kalır. Babası istasyonda vagonları temizler. Onun ölümünden sonra işi devralır. Aslında hayatını değiştiren kadınla da orada tanışır. Sonja onu hayatına hiç ummadığı bir anda girer ve hayatı değişir. Düzgün bir işi olsun diye mühendislik belgesi alır." İşte tam o anda Parvenah'ın garaj kapısını yumruklaması ile kendine gelir. Ve bir intihar girişimi daha başarısız olur. 

             3- Tren İstasyonunda Raylara Atlama:

       Ove trenle seyahat amaçlı istasyona gider. Amacı raylara atlayıp babası ile aynı ölümü paylaşmaktır. Tam o anda kenarda bekleyen bir adam bayılır ve raylara düşer. Herkesin korkuyla kenarda beklediğini gören Ove raylara atlar ve adamın hayatını kurtarır. Yaklaşan bir tren de gören Ove adamı kıyıya alır fakat kendi çıkmaz istemez.  Bu intihar girişimi onu geçmişe götürmez ama ona türlü türlü duygular yaşatır. Hayatı da bu nokta da değişecektir. Tren varmadan kenara çekilir ve eve döner. 

                          HER SON BİR BAŞLANGIÇ MIDIR?

       Ove her gün eşinin mezarına gider ve çiçek bırakır. Ama neden kızgındır bu kadar ve kime kızgındır bilinmez, halen öfkesini atamaz. Hayata hep yeniden başlamasını diledim film boyunca. Tam da bu noktada bir karar alır. Aslında önceden yakın fakat şuan konuşmadığı bir arkadaşına yardım etmek için tekrar çabalamaya karar verir. Ve bunu sağlamak için elinden geleni yapar. 

       Parvenah'a da olanları anlatmak ister. Ve tekrar geçmiş hatırlanır. "Eşi evliliklerinin en güzel zamanlarında, hamile olduğunu söyler ve Ove babalığın heyecanı ve büyüsüne kapılır. Doğuma az bir zaman kala eşinin ısrarı ile bir tatile giderler ve tatil dönüşü bir kaza geçirirler. Hastaneye vardıklarında, bebeğin öldüğünü ve eşini komada olduğunu öğrenir. Bir daha uyanmaz derken bir gün bir tepki verir ve uyanır genç kadın. Fakat felç geçirmiştir ve ayakları tutmaz. Ove o mutlu olsun diye tüm evi baştan dizayn eder. Mutfak tezgahını alçaltır ve öğretmenlik yaptığı okula bir engelli yolu yapar. Hayatından memnundur her ikisi de. Fakat yıllar sonra Sonja kanser nedeniyle ölür. Ove o günden sonra her şey için kendini suçlar"

       Tüm bunları yaşayan Ove insanlardan kendini uzak tutarak bir yere gelemeyeceğini anlar ve hayatını güzelleştirmeye başlar. Daha önce film esnasında kalp büyümesi tanısı koyulmuştur yaşlı adama. Bir kış günü Parvenah camdan baktığı esnada Ove'nin evinin önündeki karları küremediğini fark eder. Sonrasında koşarak evine giderler ve Ove'nin bir buket çiçek ile uzandığı esnada öldüğünü anlarlar. 

                      MAVİ'DEN: 

       Hayatım boyunca asla yerinden oynamayacak bir film izledim, sizlere de tavsiye ederim mavi kelebekler.  Cidden benim için ilk 5 içinde diyebilirim. Şimdiden hepinize iyi seyirler. Umarım izler ve beğenirsiniz.
SHARE THIS

Author:

9 yorum:

 1. Güzel bir filme benziyor, elinize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Umarım izler ve beğenirsiniz :)

   Sil
 2. Kendine zarar vermeden eceliyle ölmesine sevindim, ölmesine değil :)))

  Konusu beni yakaladı. Çok sevmiş biri. Çok içerlemiş birinin öyküsü. İzlemeli. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de eceliyle ölmesine sevindim gerçekten. :)

   Mutlaka izlemelisiniz. Beğeneceğinizi düşünüyorum. Rica ediyorum. Sevgiler 💙💙

   Sil
 3. İzmire dönünce izlerim Durunun yanin da bilgisayar acmak zorlasti😄
  Teşekkürler sevgiler❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenirsiniz umarım. Farklı ama samimi bir hikayesi var. Sevgilerimle 💙💙

   Sil
 4. Içim daraldi adamin çabalarini okurken 😄😄😄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzlerken de daralıyor valla. 😍😁😁

   Sil
 5. Merak ettim açıkcası bende, not ediyorum listeye :)
  Sizi takibe aldım bende bloguma beklerim.
  http://yagmur-serhats.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil